Home » Wydarzenia » „Sztuka a prawo karne” – wystawa CIN

Archiwum

„Sztuka a prawo karne” – wystawa CIN

Wystawa „Sztuka a prawo karne” próbuje odpowiedzieć na  pytanie o to czy istnieją i jeśli tak, to gdzie się znajdują, granice wolności artystycznej oraz na ile prawo karne wyznacza te granice.

Wystawa jest efektem badań zespołu prof. dra Uwe Schefflera z Katedry Prawa Karnego, Prawa Karnego Procesowego i Kryminologii Europejskiego Uniwersytetu Viadrina we Frankfurcie nad Odrą. Przedstawia ona kilkadziesiąt opisanych i zilustrowanych kazusów,  w których zderzyły się sztuka i prawo karne. Autorzy podzielili wystawę na zagadnienia tematyczne, sztuki i jej wolności, przemocy, fałszowania, „bluźnierstwa”, znieważania oraz inne, starając się jak najszerzej zarysować „obszar konfliktowy” rodzący pytania prawne.

„Część polską” przygotowali studenci WPiA UAM  Mirosław Sadowski i Dorota Dobroch, członkowie Koła Naukowego Obrotu Dziełami i Prawnej Ochrony Dziedzictwa Kulturowego „van Meegeren” pod kierunkiem dra Wojciech Szafrańskiego. Opracowali oni sprawy Doroty Nieznalskiej, Nergala i Krzysztofa Kuszeja.

Finisaż wystawy odbędzie się 17 kwietnia 2015 roku.

Collegium Iuridicum Novum przy al. Niepodległości 53.